Νίκη άνδρες, γυναίκες, κορασίδες ήττα κορασίδες ‘2’ στο βόλεϊ

Τη δεύτερη, αλλά πολύ σημαντική νίκη, σημείωσε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ‘Αθηνάς’ με αντίπαλο την Α.Ε. Γκύζη Πολυγώνου, με την οποία έχουν τον ίδιο στόχο δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με εξαίρεση την αρχή του πρώτου σετ, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-8, η ομάδα μας επέβαλε το ρυθμό της και επικράτησε άνετα με το καθαρό 3-0 σετ ( 25-23, 25-19, 25-18).

Στις νίκες, μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής, επέστρεψε και η γυναικεία ομάδα της ‘Αθηνάς”, η οποία επικράτησε του Γ.Σ. Χαλανδρίου με 3-1 σετ σε έναν αγώνα, που με εξαίρεση το δεύτερο και τρίτο σετ, που η ομάδα μας προηγήθηκε  από την αρχή  με διαφορά ασφαλείας στο σκορ (25-18, 25-22), είχε μεγάλες ανατροπές στο πρώτο και στο τέταρτο (23-25, 25-19) για να τελειώσει με τη δίκαιη νίκη μας.

Πολύ σημαντική νίκη είχαμε και για τις κορασίδες, οι οποίες με εξαιρετική απόδοση μετά το πρώτο σετ, υποχρέωσαν στην δεύτερη ήττα τον δεύτερο της βαθμολογίας Γ.Σ. Κηφισιάς ‘Ο Ηρακλής” με 1-3 σετ (25-8, 17-25, 19-25, 19-25 ). Δυστυχώς όμως η νίκη αυτή δεν ήταν αρκετή για την πρόκρισή στο Α΄ γκρουπ της δεύτερης φάσης (θέσεις 1-24), αφού τερμάτισαν τέταρτες με 19 βαθμούς, όσους και ο Μελισσιακός Α.Ο., ο οποίος όμως είχε νίκη στο μεταξύ μας παιγνίδι.

Τέλος οι κορασίδες ‘2’ σε έναν  συναρπαστικό αγώνα και ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο φορές, έχασαν, στο tie break, από τον ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας με 2-3 σετ (19-25, 25-22, 15-25, 27-25, 12-15 ).