Δίκαια ξανά στη Β΄ Εθνική οι γυναίκες στο βόλεϊ

Με σκορ 3-1, 11-6 σετ και 380-336 πόντους στους τέσσερις συνολικά αγώνες με αντίπαλο το ΓΣ Γλυκών Νερών, δίκαια  οι γυναίκες της ‘Αθηνάς’ εξασφάλισαν την άνοδό τους στη Β’ Εθνική κατηγορία. Στο δεύτερο αγώνα στη φάση των ‘play off” η ‘Αθηνά’ επικράτησε  εκτός έδρας με 2-3 σετ και μαζί με τους αγώνες της Α’ φάσης έφτασε τις τρεις νίκες, που της εξασφάλισαν την άνοδο και τη συμμετοχή της στους τελικούς με αντίπαλο τη Νίκη Αμαρουσίου για την ανάδειξη του πρωταθλητή της κατηγορίας. Στα Γλυκά Νερά έγινε ένας συναρπαστικός αγώνας, που διήρκεσε περισσότερο από δυόμισι ώρες με αισθητή την παρουσία φιλάθλων της ομάδας μας και με ανατροπές στο σκορ και στους πόντους των επί μέρους σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα μας αν και προηγήθηκε 11-16 και 20-21 έχασε 25-22. Αντίθετα στο δεύτερο παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ 16-12, 19-15 και 20-17, κατόρθωσε να προηγηθεί 21-24, να ακολουθήσουν δυο ισοπαλίες 24-24 και 25-25 για να επικρατήσει τελικά 25-27. Στο τρίτο δεν βρήκε ρυθμό, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ 14-7 για να γίνει εύκολα για τον γηπεδούχο το 25-14. Στο τέταρτο μετά το εις βάρος της 4-0 ισορρόπησε και στη συνέχεια  προηγήθηκε αρχικά 19-20, βρέθηκε πίσω 22-20 αλλά με 0-5 στους τελευταίους πόντους έφτασε στο 22-25. Στο tie break η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, αφού με δύο διαδοχικά 0-3 επί μέρους σκορ μετέτρεψε το 8-7 σε 9-13 σφραγίζοντας ουσιαστικά το σετ (12-15) και τον αγώνα.

‘ΑΘΗΝΑ’ (Σούμπασης): Ανδρονίδη, Βασιλοπούλου, Κουσούλη, Γιαννιτσοπούλου, Μεσαρετζίδη, Πανταζοπούλου, Κόμνου, Βολωτά, Βασιλάκη, Κοκλανάκη, Σταματίου, Λεκατσά, Κυριαζή, Αριστοβούλου.